Vánoce jsou časem radosti, rodinných setkání a dobrého jídla. Jenže s touhle krásnou dobou přichází i otázka: "Jak zvládnu sváteční tabuli, aniž bych to přehnal/a a pak si vyčítal/a každé sousto?"
NEosvědčené rady při hubnutí.
Aneb "nežer", detoxikuj a odvodni se, přílohy vynech a na noc se bez večeře zabal do folie. Toto jsou asi nejčastější rady, kterými mnoho z vás začínalo či začíná. Proč jsou ale absolutně nefunkční a k vašemu cíli vás zcela jistě nedovedou?
"Nežer!"
Omezte jídlo! Což znamená dát si k
snídani jogurt, ke svačině banán, k obědu nějakou zeleninu, k
večeři raději už nic. Asi budete mít hlad, ale co, za to přece
to vyrýsované břicho stojí, ne?
Dobře, tak se tedy začnete omezovat, věčně budete mít hlad, budete unavení, neschopní ničeho a ke všemu pořád nebudete vypadat tak, jak byste chtěli. Skončí to tím, že vyrabujete celou lednici a popláčete si, jak je život na prd, a že vám asi není přáno mít svou vysněnou postavu. Nebo to naopak nějakou chvíli vydržíte a stejně zjistíte, že nezhubnete, možná spíš přiberete.
PROČ TO NEFUNGUJE?
Nejde o to jíst málo. Naopak musíte jíst dostatečně a správně. Zdravé a chutné potraviny, pravidelně, a to se naučit dlouhodobě dodržovat. Většina lidí zjistí, že při hubnutí jí naopak jí o dost více, než jedli před tím. To je fajn, ne?
"Detoxikuj se!"
Všichni jsme totiž v naší době hrozně toxičtí. To dá přeci rozum. Prostředí kolem, všude elektrárny, to jídlo co jíme, určitě by to chtělo nějakou detox dietu, ideálně i s prášky za pár stovek, co udělají práci za nás a budeme všichni hubení. No, tak ale sakra, proč nejsme?
PROČ TO NEFUNGUJE?
Na detoxikaci máme játra a další orgány. Také můžete věřit tomu, že nijak toxičtí nejste, ve střevech vám opravdu nic nehnije, jak nám povídají některé reklamy, ani nemáte tučná játra, oči a tak podobně. Takže nic takového jako detox nepotřebujete.
Jediné, co vám detox prášky detoxikují, je vaše peněženka. Ano,
je to moderní slovo, firmy se toho rády chytají, aby na vás
vydělaly nějakou tu kačku. Ale pokud se začnete správně a
zdravě stravovat, dostatečně pít a vyvarujete se přemíře
cukru, soli a alkoholu, máte vyhráno. Pokud se občas i pořádně
vyspíte a naučíte se trochu lépe snášet stres, tak dvojnásob. Víc o tématu detoxikace najdete tady.
STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?
NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU
- se spoustou kombinací a možností
- můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
- a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ
- ze známých a běžně dostupných potravin
"Omotej se fólií, kup si pálivý gel či hubnoucí legíny!"
Vždyť čím víc toho z vás vyteče, tím jste hubenější, ne? To by bylo, aby ta ručička na váze nešla dolů, když si ve třiceti stupních půjdete zaběhat s pálivým gelem na stehnech, fólií kolem pupku a v zimní kombinéze.
No, bohužel si nezaděláte na krásnou postavu, ale spíš na kožní problémy a vyrážky.
PROČ TO NEFUNGUJE?
Je to jednoduché. To, že z vás vyteče pár litrů potu, opravdu neznamená, že se rozpouští tuky a mizí spolu s potem někam pryč. Tak to prostě nefunguje. A u těch "spalovacích krémů", které vás mají zahřívat a pálit vaše tuky je jasně napsáno, že s nimi zhubnete, jen pokud s nimi budete cvičit. Takže co? Budete cvičit - zhubnete, to víme všichni, a k tomu opravdu žádný krém nepotřebujeme.
"Odvodni se!"
Tak si koupím nějaký ten odvodňující prášek nebo čaj,
co doporučují v reklamách, k tomu budu pít
odvar z petržele, ideálně kolem celého těla tu folii nebo rovnou
skafandr, a kila půjdou dolů. To by šlo. Nemusím nic dělat a
nějakou tu piluli si zobnout je pořád jednodušší, než se snažit. OK, ono to i fungovat může. Ale jakmile vypustíte
prášky a různé odvary, začnete zase vše dělat jako dřív, máte
vše zpět nahoře, možná i s nášupem. Nehledě na to, že tomuto způsobu se určitě nedá říkat zdravé hubnutí.
PROČ TO NEFUNGUJE?
Když tedy vynecháme osoby, které
mají tento problém opravdu diagnostikován, a těch není mnoho,
tak málo kdo z nás je opravdu lékařsky "zavodněn". Pokud máte
těžké nohy, nafouklé bříško a tak podobně, je možné, že zadržujete více vody. A co s tím? Zase to není
složitý hlavolam. Začněte pít více vody (ano, více vody odvodní,
to je fór, co), omezte používání soli (sůl zadržuje vodu v těle), dále
se vyhněte kofeinu a alkoholu, ale hlavně se začněte hýbat.
Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě zase tou nejlepší
volbou. Jestli máte chuť vyzkoušet nějaký hubnoucí, odvodňující nebo detoxikační čaj, jak to s nimi je si můžete přečíst v tomto článku. A jak na zavodnění? To jsem vám sepsala tady.
"Nejez přílohy a pečivo!"
Vypusťte přílohy. K obědu si k řízku dejte jen zeleninu. K večeři už raději jen samotnou zeleninu a pak honem spát. Zase budete unavení, mít bolesti hlavy, špatný spánek a další problémy, ale váha půjde dolů. Můžete se pochlubit kamarádkám a vyfotit na Facebook. Takhle to vydržíte tak měsíc, maximálně. Déle asi ne, a pak zase začnete jíst jako před celou akcí. No, a co čert nechtěl, váha se vyhoupne nahoru, a ještě o dost víc než kde jste začínali.
PROČ TO NEFUNGUJE?
Přílohy celkově jsou založené
převážně na sacharidech. Sacharidy jsou hlavní zdroj energie
(proto ta únava), ale také na sebe váží velké množství vody.
Takže pokud je omezíte, zbavíte se nějaké té vody, váha půjde
dolů a vy můžete jásat. Tohle je ale z dlouhodobého hlediska
hloupost. Nebo si umíte představit být do konce života bez pečiva, rýže, brambor a jen chroupat zeleninu a smutně koukat na
hubenější kamarádky, které se můžou cpát z velkých talířů
a přitom jsou hubené? Že mají štěstí? Ne, jí zdravě, dostatečně, rozumně
a hlavně komplexně, k čemuž i výše zmíněné přílohy patří. Pokud kroutíte hlavou a ze sacharidů máte pořád strach, tady najdete důvody, proč se jich vůbec bát nemusíte :)
"Poslední jídlo si dej maximálně v pět!"
Tak jste si k večeři dali ten slavný zdravý salát a nic jiného už nebude. Vzhledem k tomu, že jdete spát až v deset, tak už v sedm máte hrozný hlad. Ale to vydržíte, za tu krásnou postavu to stojí. No co, raději jdete spát už v sedum. Sice nestihnete to cvičení, co jste plánovali, ale to nevadí, lepší než se "nažrat". V jednu ráno vás probudí smrtící hlad a letíte do lednice. Sakra, tak tedy zítra...
PROČ TO NEFUNGUJE?
Názor, že si tělo to, co večer sníme, někam ukládá, je už dávno překonaný. Pokud chceme zdravě hubnout, tělo musí dostat to, co potřebuje. Pokud ho necháte dlouhodobě hladovět, tak si tak akorát schová zásoby na horší časy a ty stávající nepustí. V překladu prostě ukládá další a další tuky, většinou zrovna na tom bříšním špíčku, který vás tak štve a nechce se nacpat do kalhot. Kalorie pravdu nemají hodinky a neřeknou si "tak a je šest, od teď si všechno uložíme do skříně ať se ten špíček poměje". Takže se toho nebojte, v klidu si dejte tak třeba dvě hodinky před spaním pořádné jídlo, nebojte se večer sacharidů. Bude se vám pěkně spát a ledničce také.
Takovýchto mýtů, kterých se hodně z nás chytá, je opravdu spousta. Je mi jasné, že když chcete zhubnout, je jednoduché něco takového vyzkoušet. Ale opravdu, pokud to už na vás zafunguje, tak jen z krátkodobého hlediska. A pro vaše zdraví je to většinou spíše škodlivé.
Pokud chcete trvale zhubnout, nejlepší volbou je "jednoduše" začít jíst zdravěji, více o jídle přemýšlet a vymyslet si vše tak, aby to pro vás bylo příjemné a dlouhodobě udržitelné. Přeci se do konce života nechcete obalovat foliemi, platit za detoxikace nebo odvodnění, v nejhorším případě trpět hlady a čekat, kdy už konečně budete vypadat podle svých představ.
Hubnutí bývá obklopené řadou mýtů, které vás mohou zbytečně brzdit. Možná jim věříte i vy – a to je úplně normální, protože nás těmito informacemi zaplavují média, sociální sítě i "dobře míněné" rady okolí.
Hubnutí je cesta, která nemusí být komplikovaná, ale občas se na ní objeví překážky, které si sami nevědomky vytváříme. Nejde o to být dokonalí, ale spíš si uvědomit, kde můžeme dělat věci jinak a lépe. Dnes se podíváme na 10 nejčastějších chyb, které při hubnutí vídám, a ke každé přidám tip, jak ji napravit. Třeba se v některé z nich poznáte. ...