Kalorické tabulky: Jak je nastavit a zadat správné hodnoty.

09.09.2019

Velice často čtu v různých skupinách a na fórech o hubnutí dotazy ohledně zadávání do programu kalorické tabulky. Musím říct, že co jsem tak vypozorovala, většina lidí má nejen špatně vypočítané hodnoty, ale také moc neví, jak hodnoty správně zadat. A proto si dnes můžete přečíst článek právě na toto téma.

Tabulky najdete buď online na odkazu www.kaloricketabulky.cz nebo si je můžete stáhnout jako aplikaci do svého chytrého telefonu.


Tvorba účtu a zadání vstupních hodnot

Pro vytvoření účtu vám stačí platný e-mail a heslo dle vašeho přání. Plus vyplníte svou výšku, váhu a rok narození. Dále v záložce "můj profil" vyplníte další údaje. Na jejich základě vám program vypočte, kolik byste toho měli za den sníst. Nezapomeňte zadat i vaši úroveň aktivity (paušální aktivitu) a pokud znáte tak i procento tuku, obzvlášť pokud máte vyšší nadváhu!

Výpočet můžete nechat na kalorických tabulkách, ale pokud chcete celému hubnutí a zdravému stravování trochu porozumět můžete si  hodnoty si spočítat sami, případně použít pokročilou kalkulačku, kterou najdete přímo v kalorických tabulkách, kde si upřesníte jak aktivitu, tak například poměry makroživin podle toho, jak vám to vyhovuje. Jak si je spočítáte, to najdete v jednom z mých minulých článků - Jak si spočítat makra.

Pokud nemáte hodnoty spočtené tabulkami a nenastaví se vám sami, ale máte své vypočítané z jiného zdroje nebo od výživového poradce, je potřeba jít do složky "Můj profil" a tady vše nastavit:

Vlastní denní cíl příjmu - to je váš denní příjem pro hubnutí

Vlastní bazální metabolismus - BMR, "bazál"

Vlastní DDD - zde zadáte hodnoty makroživin v gramech

U zadávání si hlídejte jednotky (KJ nebo Kcal), toto je také vcelku častá chyba!


Vypnutí denních aktivit a aktivity trávení

Další bod, na který byste si měli dát pozor je to, abyste aktivitu v tabulkách neměli zadanou dvakrát. Takže aktivity si přes den nedopisujte. Proč je to chyba? Za prvé tabulky tyto hodnoty počítají dost nešťastně pokud je vybíráte z jejich seznamu, za druhé svou aktivitu už máte zohledněnou v hodnotách, které jste si správně v minulém bodu zadali. Když byste tedy nechali tuto funkci zapnutou, měli byste vše započítané dvakrát. Takže už nebudete žádnou aktivitu zadávat, a pokud máte ve výpočtu zahrnuté i trávení, je nutné i to vypnout v nastavení.

Takže zase ve složce "Můj profil":

Započítat trávení: NE

Přizpůsobení DDD: NE

Pokud si necháte denní příjem spočítat kalorickými tabulkami, je třeba zadat si v nastavení svou paušální aktivitu - takže zase už budete mít aktivitu už zahrnutou a další aktivity nebudete započítávat. 



Zadávání do jídelníčku

Teď už stačí jen překliknout do záložky "Jídelníček", kde by se vám vaše hodnoty měly správně ukázat.

Hodnoty makroživin i váš celkový denní příjem je v kolečku, které je teď pravděpodobně šedé, a je jen na vás tento příjem a hodnoty naplnit tak, aby všechna kolečka zezelenala :)

Jak na to?

Samozřejmě ideálně pomocí zdravých potravin. Pokud si s výběrem vhodných potravin nevíte rady, doporučuji se podívat na mé články o výživě pro zdárné hubnutí, projít si nákupní seznam nebo se seznámit se zásadami zdravého stravování pro hubnutí.


Na konec vás upozorním na další častou chybu, tentokrát v samotném zadávání potravin do jídelníčku.

VŠECHNY SUROVINY ZADÁVEJTE V SYROVÉM STAVU A ZADÁVEJTE, CO REÁLNĚ SNÍTE!

Proč? Určitě jste vypozorovali, že vařením většina potravin změní svou hmotnost, například těstovin nebo rýže máte po uvaření dvakrát tolik. Takže, pokud vše chcete mít zadáno co nejpřesněji, nejjednodušší je vážit vše před tepelnou úpravou. Co se týče receptů, každý vaříme jinak. Pokud tedy vyberete ze seznamu tabulek "kuře na paprice", pravděpodobně se to nebude shodovat s kuřetem na paprice, které jste uvařili vy :)


A to je pro dnešek vše. Doufám, že po přečtení článku už máte jasno, jak se na zadávání do kalorických tabulek vrhnout a jak si vše správně nastavit.

Pokud potřebujete s jídelníčkem poradit a nechcete se do toho poustět sami, samozřejmě mi můžete napsat přes e-mail nebo Facebook, ráda vám pomůžu.

Zima je období, kdy máme přirozenou tendenci jíst vydatnější jídla a méně se hýbat. Kratší dny, chladnější počasí a sváteční období často znamenají více těžkých pokrmů a méně čerstvé zeleniny. S příchodem jara ale můžeme své tělo probudit, dodat mu energii a nastartovat hubnutí přirozenou cestou. Jak na to?

Už delší čas se snažíte zhubnout, ale výsledky se nedostavují? Říkáte si, proč to ostatním jde, ale u vás váha stojí a vy stále přešlapujete na místě? Možná děláte některou z těchto častých chyb, které zpomalují nebo úplně zastavují progres. Dnes se podíváme na deset z nich, abyste mohli najít, kde je chyba přímo u vás - a tu napravit,...

Cítíte se unavení, přibíráte, i když jíte zdravě, hubnutí nejde podle plánu a máte pocit, že se vaše tělo zpomalilo? Možná je na vině právě zpomalující se metabolismus. Dobrá zpráva? Dá se s tím něco dělat a my se dnes podíváme na reálné tipy.