Je pro hubnutí potřeba počítat kalorie?

06.05.2024

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

Co je to počítání kalorií?

Systém počítání kalorií funguje jednoduše. Každý den každým pohybem, prací i tím, že prostě jen existujete, žijete - dýcháte, funguje vám tělo atd. spalujete energii. Její množství můžeme udat právě v kaloriích. Kde tu energii k životu a pohybu vezmete? Samozřejmě z jídla. Možná vás teď napadá, k čemu něco takového může být dobré obyčejnému smrtelníkovi. Třeba ke zdravému životu a kontrole tělesné hmotnosti. Záleží totiž na energetické bilanci (přijatých vs vydaných kaloriích), zda bude vaše tělo spokojené či podvyživené, případně zda budete hubnout, přibírat na váze nebo si jednoduše svou váhu udržovat.

KDYŽ BUDU JÍST VÍCE NEŽ SPÁLÍM - PŘIBERU

KDYŽ BUDU JÍST MÉNĚ NEŽ SPÁLÍM - ZHUBNU

KDYŽ BUDU MÍT PŘÍJEM I VÝDEJ KALORIÍ V ROVNOVÁZE - BUDU SI DRŽET VÁHU

Že to zní hrozně jednoduše, že v tom musí být ještě něco víc? Ano, je dobré si přidat ještě jedno pravidlo a to informaci ohledně bazálního metabolismu vašeho těla.

Co je to bazální metabolismus?

Bazální metabolismus je základní energie pro fungování vašeho těla. Takže jednoduše to, co vaše tělo spálí i kdybyste třeba leželi celý den v posteli a ani se nehnuli, prostě abyste žili (dýchali, proudila krev, fungoval mozek, orgány atd.). Z toho plyne výše zmíněné pravidlo:

NIKDY BYSTE NEMĚLI JÍST MÉNĚ NEŽ JE HODNOTA VAŠEHO BAZÁLNÍHO METABOLISMU

Jak zjistíte hodnotu bazálního metabolismu a množství kalorií pro hubnutí/přibírání/udržování? Spočítáte je. Na internetu najdete spoustu jednoduchých kalkulaček, případně jsem vám tady sepsala celý postup výpočtu.

Více k tématu kalorického deficitu a jak s ním hubnutí funguje si můžete přečíst v předešlém článku. Dnes se budeme spíše věnovat tomu, zda je to vůbec pro hubnutí nutné nebo se bez počítání kalorií v klidu obejdete.

Musím počítat kalorie, nemůžu jíst intuitivně - vždyť si tělo řekne, co potřebuje.

Kalorie samozřejmě hlídat nemusíte, můžete se prostě zkusit držet zásad zdravého stravování a porce odhadovat - jak na to jsem sepsala tady. Tenhle způsob ale funguje u minima lidí. Proč? Protože málokdo své správné porce pro hubnutí odhadne jen tak "od oka". Slýchám názory, že si tělo řekne, co potřebuje. V ideálním případě, kdy jíte správně, váš metabolismus hezky běží, jste zdraví, tělo je zvyklé na správnou stravu, tak si opravdu řekne. V takovém případě ale pravděpodobně řešit kalorie nebudete potřebovat, protože nebudete mít nadváhu, nevzhledný špíček na břichu nebo zdravotní obtíže. Pokud jste zvyklí jíst špatně - ať už málo, moc nebo nezdravě, tak vám tělo správné signály nevyšle. Prostě se adaptuje na vzniklou situaci a nějak se s tím popere. V praxi to znamená třeba to, že dlouhodobě jíte málo, tělo zpomalí metabolismus a večer vám vyšle zprávu, ať se nacpete sladkým a mastným, aby mělo alespoň nějakou energii. Stejně tak jako když se dlouhodobě ládujete sladkým, tělo vám vyšle signál, že potřebuje další cukr a ať do sebe nacpete další Milku. Podobně je to s pitným režimem, když jste zvyklí pít jen 0,5 litru denně místo například dvou, které by pro vás byly žádoucí, tělo se adaptuje, prostě ani žízeň nemáte. To ale samozřejmě neznamená, že tak malý pitný režim je pro vaše tělo žádoucí a plně mu to stačí.


JÍDELNÍČEK PŘÍMO PRO VÁS NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Počítání kalorií je hloupost, v pohodě hubnu i bez něj.

Je několik situací, kdy se vám hezky podaří zhubnout i bez znalosti vašeho kalorického příjmu.

První je ta, že se prostě trefíte - trefíte se s porcemi pro vás na míru i množstvím živin, hubnutí jde podle plánu, tělo je zdravé a spokojené. Po pravdě se s tím setkávám opravdu minimálně, ale pokud to tak máte, gratuluji.

Druhý je ten, že si myslíte, že jste se trefili, ale jen jste si hodili nízký příjem, na kterém hubnout prostě musíte. To je takové to vynechávání příloh, jídlo jen do určité hodiny a podobné "zázračné rady" a diety. Takže nějaký čas hubnout budete, ale tělo bude podvyživené a nespokojené, budou mu scházet živiny. Skončí to buď tím, že se na celou akci vykašlete a kila naberete zpět nebo v horším případě tak, že si na to zvyknete, pojedete dlouhodobě a přijdou zdravotní problémy (špatné vlasy, nehty, pleť, .. časem i horší). V obou případech se hubnutí v určitém bodě zastaví, vy budete pořád jen ubírat na porcích, metabolismus se bude zpomalovat až dojdete k té hranici, kdy budete mít pocit, že na vás nic nefunguje a přibíráte i z vody.

Třetí možností je, že přejdete z nezdravého stravování na zdravější jídelníček, což je určitě pro vás i pro tělo prospěšné a pohled na váhu vás jistě také potěší. Časem to ale pravděpodobně přestane stačit a stejně budete muset začít se svým kalorickým příjmem pracovat. Tenhle bod také nefunguje u všech. Když budu zvyklá jíst denně mastná jídla a pít sladké nápoje, přestanu s tím, tak ano, pravděpodobně zhubnu. Ale pokud jsem zvyklá jíst tak nějak rozumně a zdravě, ale prostě to nefunguje a já nehubnu, tak už mi stejně nezbyde než zjistit kolik toho mám za den sníst, protože jím buď málo nebo moc, i když zdravých potravin.

Takže musím celý život něco počítat a zapisovat, abych byl/a ve formě?

Ne, tak to vůbec není. Stačí se na to soustředit ve svých začátcích, abyste dostali do oka, jaké porce jsou pro vás správné, jaké potraviny volit a třeba i to, kolik neřestí se vám do jídelníčku úplně v klidu vejde bez toho, abyste se museli bát, že po nich přiberete. Až tohle zjistíte a naučíte se, můžete přistoupit k výše zmíněnému intuitivnímu stravování, protože vám pěkně pojede metabolismus, tuky budou mizet, vy se budete cítit skvěle, plní energie a vaše tělo bude zdravé a spokojené.

Rozhodli jste se to vyzkoušet? Ale jak to prakticky provést.

Je to úplně jednoduché. Stačí si do telefonu stáhnout nějakou z aplikací na hlídání kalorií - za mě doporučuji kalorické tabulky, které jsou v češtině a je v nich většina potravin, které v obchodech najdete. Tam (nebo jiné kalkulačce či svépomocí) si spočítáte kalorický příjem pro sebe na hubnutí - v překladu kolik kalorií máte za den sníst, abyste zdravě zhubnuli. A pak už jen vybíráte ze seznamu potraviny, které přes den jíte a aplikace vám sama ukáže, kde přidat nebo ubrat.

Pokud se pro kalorické tabulky rozhodnete, můžete mrknout na pár mých článků, kde najdete návody, jak na ně:


Pokud si příjem nechcete počítat sami, ráda vám ho spočítám.

A jestli jste z počítání kalorií nešťastní, prostě si sami jídelníček vytvořit nezvládnete, můžu vám vytvořit jídelníček na míru, ve kterém vše spočítám za vás a vy už budete jen jíst :)

Nejnovější články:

Vánoce – období, na které se většina z nás těší celý rok. Čas plný rodinných setkání, tradic, dobrého jídla a vůní cukroví linoucích se z každého rohu. Na druhou stranu je to ale také období, kdy máme tendenci polevit ze svých zdravých návyků. Často si říkáme: "V lednu to napravím" nebo "Teď se přece nebudu omezovat".

Vánoce jsou časem, kdy se často setkáváme s různými mýty týkajícími se stravování. Sváteční jídla a cukroví mohou vyvolat obavy, zda to neznamená automatické přibrání. Nenechte se ovšem ovlivnit těmito mýty a užijte si svátky s radostí, bez zbytečných výčitek a strachu z přibrání. Pojďme se podívat na některé z nejběžnějších vánočních mýtů a proč...

Prosinec je měsíc plný hektických příprav na Vánoce, setkání s rodinou, pracovními úkoly a dárky, což může být vyčerpávající. Jak si v tomto období udržet energii a pohodu, i když je snadné se přetížit? Tady je 5 jednoduchých kroků, které vám pomohou udržet se v kondici a zároveň si užívat radosti z prosincových chvilek.