Strašák jménem sacharidy: opravdu jsou přílohy a pečivo zlo?

16.02.2019

Pokud jste se zděsili a rozhodli se se sebou rychle něco dělat, určitě jste se pustili do hledání zaručených rad, jak co nejrychleji zhubnout. Jenou z nich zcela určitě bylo to, že místo příloh máte začít jíst zeleninu a na chleba, rohlíky a další pečivo se pro jistotu ani nedívat.

I když jsou tato moudra, včetně těch jíst nutně po třech hodinách a večer už mít jen hlad, dávno vyvrácená, narazíte na ně na každém kroku. Samozřejmě včetně fotek proměn holek, které díky tomu, že sacharidy vynechaly, zhubly za měsíc snad deset kilo a můžou už na jaře chodit v plavkách. Je opravdu kvůli zdraví a hubnutí nutné se příloh a pečiva vzdát? A umíte si vůbec představit svět, ve kterém si už nikdy nedáte hranolky, k omáčce knedlík a neucítíte vůni čerstvého pečiva?

Co jsou sacharidy?

Abychom se dobrali toho, jak to tedy se sacharidy vůbec je, povíme si, co to vlastně sacharidy jsou. Není potřeba nic zdlouhavě vysvětlovat. Sacharidy jsou zjednodušeně cukry, jsou tím hlavním, co nám dodává energii. Dají se rozdělit do více skupin, pro nás stačí rozdělení na jednoduché a komplexní.

Jednoduché cukry najdeme například ve sladidlech (med, třtinový a bílý cukr, různé sirupy ...), ovoci (fruktóza), v mléčných výrobcích (laktóza), bílém pečivu (celkově bílé mouce), sladkých limonádách, sušenkách, polotovarech a tak dále.

Komplexní sacharidy najdete v bramborách, luštěninách, celozrnných výrobcích, ovesných vločkách, rýži, těstovinách, žitném chlebu, jednoduše řečeno v jídlech s větším podílem vlákniny.

Pokud si čte toto vysvětlení nějaký odborník, asi si ťuká na čelo, ale myslím, že pro běžného smrtelníka toto vysvětlení naprosto stačí a víc netřeba :)

Proč vás vůbec nudím teorií. Jde o to, že komplexní sacharidy se na rozdíl od těch jednoduchých v těle zpracovávají pomaleji, déle se tráví, energie se uvolňuje postupně. To v překladu znamená, že když sníte tři bílé rohlíky, budete mít za hodinu zase hlad a chuť si něco dobrého sladkého dopřát - nabrat novou energii. Když si dáte jeden celozrnný rohlík, nebudete mít brzy hlad a chutě na sladké se nedostaví - energie se uvolňuje postupně. Možná už tušíte, k čemu se chci dobrat.

Co když má tělo nedostatek sacharidů?

Jak už jsem zmínila, sacharidy jsou palivem pro vaše tělo, a samozřejmě i mozek. Bez nich to prostě nejde. Na co se tedy můžete těšit při jejich dlouhodobém nedostatku? Budete unavení, bez energie. Pravděpodobně se vám bude i hůř přemýšlet, přijde nesoustředěnost, nervozita a špatný spánek. Dál se může objevit padání vlasů, zhoršení kvality kůže a nehtů. Plus i to, že budete mít pořád chuť na něco sladkého. Vždyť to znáte, co si nejvíc odpíráme, to nejvíce chceme. Pokud to bude trvat opravdu dlouho, mohou přijít i vážnější zdravotní problémy, které tu teď nebudu zmiňovat a rozebírat, zase vás nechci vystrašit.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ



Proč omezení sacharidů tak dobře funguje na hubnutí?

Dostáváme se k tomu, proč je vynechání sacharidů tak moc oblíbené u těch, kdo chtějí zhubnout. Je to vlastně velmi jednoduché. Sacharidy váží vodu v těle, takže omezíte sacharidy a máte kilo dole. Ale ne tuků, nýbrž vody. A přiznejme si, ty tuky by byly lepší. Plus většina lidí tím, že omezí sacharidy, tak celkově omezí příjem jídla - takže zmenší příjem energie a hubnou. Stejně by zhubli třeba tím, že omezí příjem ovoce, zeleniny, masa, čehokoliv jiného. Jím méně, hubnu (zase zjednodušeně řečeno). Nikdo vám však už ale nepoví, jak to chodí, když vám "rupnou nervy" a rozhodnete se na celou tuhle akci vykašlat a zase jíst normálně. Je to vcelku jasné, voda se vrátí zpět, váha se vyhoupne nahoru, a většinou i s nějakým tím kilem navíc. Tělo se prostě chce pojistit, že bude mít dostatečnou zásobu, kdyby vám zase přišla pod ruku nějaká další zaručená dieta.

Takže jíst sacharidy nebo ne?

Sacharidy nejsou zlo. Naše tělo je potřebuje. Zakládat své hubnutí na tom, že je vyhodíte z jídelníčku je pro většinu lidí nejen dlouhodobě neudržitelné, protože se brzy vrátí do starých kolejí, ale není to ani zdravé. Není vůbec nutné pro svoje hubnutí podstoupit to, že budete jíst věci, co vám nechutnají, vyřadíte potraviny, které milujete a k obědu budete žvýkat jen rybu na páře s okurkou. Budete nešťastní, vynervovaní, na celou hubnoucí akci pořádně naštvaní a výsledek vlastně celkový žádný.

Jezte tedy sacharidy. Věnujte pozornost hlavně těm komplexním, které vás lépe zasytí, dodají vám spoustu energie a dobrou náladu. Omezte ty jednoduché, po kterých zůstanete brzy bez energie a s chutí na pořádnou porci čokolády a bonbonů. Máte rádi pečivo? Dejte si žitné, špaldové, celozrnné. Máte rádi knedlíky? Udělejte si je z celozrnné mouky. Milujete buchty, koláče, bábovky? Zase záleží na tom, z čeho si je upečete a můžete si je dopřát naprosto bez výčitek a přitom úspěšně shazovat kila.

Hubnutí není o tom se zapřít a jíst něco, co nemáte rádi, trápit se u toho a slintat nad pultem se zákusky. Je to o tom, vybírat kvalitnější a vhodnější potraviny, zkoušet nové recepty a s dobrou náladou nechávat přebytečná kila za sebou.

Přeji vám hodně štěstí ve vašem hubnutí, a k večeři si upečte voňavé celozrnné rohlíčky :)

Nejnovější články na webu:

 

Vánoce – období, na které se většina z nás těší celý rok. Čas plný rodinných setkání, tradic, dobrého jídla a vůní cukroví linoucích se z každého rohu. Na druhou stranu je to ale také období, kdy máme tendenci polevit ze svých zdravých návyků. Často si říkáme: "V lednu to napravím" nebo "Teď se přece nebudu omezovat".

Vánoce jsou časem, kdy se často setkáváme s různými mýty týkajícími se stravování. Sváteční jídla a cukroví mohou vyvolat obavy, zda to neznamená automatické přibrání. Nenechte se ovšem ovlivnit těmito mýty a užijte si svátky s radostí, bez zbytečných výčitek a strachu z přibrání. Pojďme se podívat na některé z nejběžnějších vánočních mýtů a proč...