Večerní mlsání je jednou z nejčastějších překážek, které nás mohou brzdit při hubnutí. Po celém dni plném povinností a stresu je snadné sáhnout po něčem sladkém nebo slaném, jen abychom se trochu odměnili. Ačkoliv občasné mlsání není tragédie, pokud se stane zvykem, může zpomalit váš pokrok při hubnutí. Jak tedy večerní chutě zkrotit a přitom se...
Nafouklé břicho: Čím je způsobené a jak se ho zbavit
Věřím, že problematika nafouklého břicha se týká mnoha z vás. Rozhodla jsem se tedy tentokrát nepsat článek přímo o hubnutí, ale zaměřit se na toto téma - i když oboje spolu souvisí možná víc, než si myslíte. Nafouklé břicho je velmi nepříjemné, ale přiznejme si to, často naprosto přesně víme, co nám ho způsobilo. Může to být nějaké těžké a špatně stravitelné jídlo nebo potravina o které dobře víte, že vám tak úplně nesedne. Když se to stane jednou za čas a vy znáte příčinu, není třeba to nijak přehnaně řešit. Ale pokud se nadýmání objevuje často a vy nevíte, kde je problém, určitě je v první řadě důležité zjistit jeho příčinu a podle toho se zařídit.
Možné příčiny nafouklého břicha:
Špatná volba potravin, potravinová alergie: mohou existovat takové potraviny, které vám nadýmání způsobují z důvodu, že je špatně trávíte, jen o tom vlastně ještě nevíte. Je dobré se zaměřit na to, po jakých potravinách problém s břichem máte. Sledujte lépe svůj jídelníček, co jíte a kdy potíže přichází. Časté jsou například alergie na lepek či nesnášenlivost laktózy. Pokud máte podezření, že toto je váš případ, je nutné nasadit eliminační dietu, kdy zjistíte, kde je zakopaný pes, a podle toho svůj jídelníček poupravíte.
Těžko stravitelná a těžká jídla: pokud často jíte nezdravě, velmi tučná/slaná/kořeněná jídla, tak to nemusí dělat dobře vašemu zažívání a problém je na světě. Zase se zaměřte na svůj jídelníček - máte v něm dostatek zdravé vlákniny, pitného režimu, komplexních sacharidů nebo se skládá hlavně ze zpracovaných produktů a nezdravých jídel. Zkuste jídelníček přeměnit na zdravější a uvidíte, jak pozitivně bude vaše tělo reagovat.
Jíte málo vlákniny: toto souvisí s předchozím bodem. A z mojí zkušenosti málo vlákniny jí většina lidí. Často se v jídelníčku vyskytují polotovary, zpracované potraviny, bílá mouka, fastfoody atp. Krom toho, že taková jídla nejsou úplně zdraví prospěšná, mají také velmi malé množství tak potřebné vlákniny. Zatím vláknina je velmi důležitá ke správnému trávení a vyprazdňování. Myslete tedy na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků.
Jíte naopak moc vlákniny: tohle není zase tak častý problém, ale jak víme, všeho moc škodí. Doporučený příjem vlákniny je cca 25 - 30 gramů na den. Doporučení je sice fajn, ale každý jsme jiný. Někdo může sníst o dost více vlákniny a se zažíváním problém nemá, naopak další (hlavně ti, kdo dlouho vlákninu nebyli zvyklí jíst a najednou ji do jídelníčku přidají třeba z důvodu redukčního jídelníčku a hubnutí), pak můžou díky ní trpět na nadýmání a plynatost. Chce to tedy vlákninu do jídelníčku zařazovat postupně a nepřehánět to. Plus se velmi důležité k ní dodržovat správný pitný režim, jinak se problémům nevyhnete.
Málo pijete: pro správné trávení (nejen vlákniny zmíněné výše) je potřeba správný pitný režim. Pokud pijete málo, zaděláváte si tím právě na problémy s nafouklostí, třeba i špatným vyprazdňováním atp. Když už jsme u pitného režimu, určitě je dobré zmínit, že nadýmání může způsobovat i vysoký příjem perlivých nápojů. Když tyto nápoje obsahují umělá sladidla, která se špatně tráví, máte problém hned dvojnásobný.
Hodně stresu, málo spánku: jestli jste dlouhodobě ve stresu a moc se nevyspíte tak zbystřete. I když máte pocit, že to s trávením a nadýmáním nemůže mít nic společného, ve skutečnosti jsou to jedny z velmi častých příčin. Stres jako takový rád způsobuje zažívací problémy, bohužel hodně z nás už tohle poznalo. Stejně tak je to i s nedostatkem spánku.
Jíte rychle, za pochodu: pokud si nenajdete čas na to sníst si jídlo v klidu a v pomalém tempu, stane se, že kromě jídla polykáte také vzduch. Asi je vám jasné, co pak takový vzduch ve střevech způsobuje.. ano, nadýmání.
Žijete sedavým způsobem života: s nedostatkem pohybu často dochází k trávicím potížím. Pohyb není důležitý jen pro naše svaly, hubnoucí snahu a odreagování, ale také pro správnou činnost střev a trávení. Pokud trpíte na nadýmání a pohybu moc nedáte, zkuste ho pravidelně zařadit, určitě brzy uvidíte rozdíl.
Léky, antibiotika: některá léčiva mohou ničit bakterie ve střevech a celkově střevní mikroflóru. Pokud užíváte léky, které toto způsobují (například antibiotika, kortikoidy), je dobré je doplnit o probiotika.
Nemoci, poruchy trávení: určitě vás teď nechci vyděsit, ale je dobré uvést i tento bod. Za vašimi problémy nemusí stát jen jídelníček, pitný režim, málo pohybu, léky a spol. Samozřejmě může mít i mnohem hlubší příčinu a to nějaké onemocnění. Pokud tedy jíte zdravě, zkusili jste eliminovat potraviny, které vám nesedí, správně pijete, hýbete se, ale problémy se stále prohlubují, tak určitě doporučuji navštívit lékaře.
Co dělat, když vás trápí nadýmání?
Jezte v klidu, pravidelně a vyhněte se přehnaně velikým porcím. Volte základní nezpracované potraviny, vyhněte se polotovarům, zpracovaným výrobkům stejně tak jako jídlům velmi těžkým, tučným a přesoleným. Nezapomínejte na pitný režim, ale naopak omezte sycené nápoje.
Do jídelníčku si přidejte potraviny, které obsahují probiotika jako jsou jogurty, kefíry a podobné. Stejně tak se zaměřte na dostatek vlákniny, kterou získáte z ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a oříšků.
Hýbejte se - podpoříte tak nejen vaše trávení a zažívání, ale jako bonus můžete hezky zkorigovat i svou váhu.
Pokud máte pocit, že vám některé potraviny vyloženě nesedí, zkuste eliminační dietu, abyste zjistili, jaké to jsou a mohli se jim případně vyhnout.
Jestli vaše problémy přetrvávají a nic nefunguje, nebojte se obrátit na odborníka.
Nejnovější články na našem webu:
Chcete podpořit své hubnutí a cítit se plní energie? Jedním z nejúčinnějších způsobů je zaměřit se na svůj jídelníček. Nemusíte hned měnit vše od základu – stačí pár jednoduchých změn, které mohou zrychlit váš metabolismus a podpořit vaše snahy o zdravý životní styl. Pojďme si je rozebrat krok za krokem.
Hubnutí je proces, který vyžaduje čas, trpělivost a správné informace. Pokud začínáte svou cestu za zdravějším a štíhlejším já, je důležité mít přehled o základních pravidlech. Tento článek vám pomůže pochopit, jak efektivně zkombinovat stravu, pohyb, spánek a motivaci pro dosažení dlouhodobých výsledků.
Imunita je základem našeho zdraví. Ať už se snažíte předejít běžnému nachlazení, nebo chcete podpořit své tělo během náročného období, správný jídelníček může hrát klíčovou roli. Nejde o žádné zázračné diety nebo extrémní změny, ale o zařazení těch správných potravin, které tělu dodají potřebné vitamíny, minerály a další prospěšné látky. Tento...