Jak na zdravé hubnutí 3: Co kupovat a co naopak ne?

20.01.2018

Vítám vás u třetího článku pro ty, kteří si neví rady, jak začít se zdravým stravováním. Už jsme probrali cukr, sůl, pitný režim, i psychickou stránku věci. Dnes na to půjdeme spíše prakticky, takže se mrkneme na to, po čem v obchodě sáhnout, a co tam naopak můžeme s klidným srdcem nechat.

Samozřejmě, nemusíte brát tato doporučení jako dogma. Vždy záleží také na tom, jak potraviny nakombinujete, upravíte a v jakém množství je budete jíst. Ale věřím, že někomu by takovéhle malé shrnutí mohlo pro jeho zdárný start pomoci, takže jdeme na věc.

Co koupit?

Masné výrobky: maso, ryby, vysokoprocentní šunka (90% a více), maso, namleté u řezníka (nebo si můžete namlít sami doma), tuňák ve vlastní šťávě.

Mléčné výrobky: sýry (například eidam, ricotta, cottage, olomoucké tvarůžky, mozzarella,, klidně i další kvalitní sýry, jen je třeba se s nimi kvůli vysokému obsahu tuku trochu mírnit), bílé jogurty (Hollandia, skyr, milko, řecký jogurt), neochucený kefír, tvaroh, zakysaná smetana, šmakoun.

Pečivo: celozrnné rohlíky či chléb, žitné pečivo, špaldové pečivo, knackenbrot.

Přílohy: brambory, rýže (například jasmínová a basmati), batáty, semolinové, celozrnné či žitné těstoviny, pohanka, quinoa, bulgur, čočka, fazole, ovesné vločky.

Oleje: olivový, řepkový, hroznový, kokosový.

Sladké: vysokoprocentní čokoláda, ovoce (v rozumné míře), čekankový sirup.

Oříšky a semínka (nesolené, nepražené), zelenina, vajíčka.

Co nekoupit?

Různé pochutiny: chipsy, solené a pražené oříšky, sladké tyčinky, bonbony, nízkoprocentní čokolády, celkově sladkosti, dorty, zákusky, sladké sirupy na dochucení.

Doslazované a velmi slané mléčné výrobky: sladké a ochucené jogurty a kefíry, tvarohy, tavené sýry, pomazánky.

Sladké pití: sladké limonády, mixy kávy s cukrem a smetanou, sladké čaje, džusy s přidaným cukrem, alkoholické nápoje.

Masné výrobky s nízkým podílem masa: párky, uzeniny, salámy, konzervy s mixem masa, nízkoprocentní šunky, předpřipravené mleté maso (tady je nutné se podívat na složení, ale většinou to není žádná výhra).

Bílé pečivo: rohlíky, pšeničné chleby, croissanty, housky, veka, bílý toustový chléb, celkově bílé mouky. Dále také pečivo "tmavé", "vícezrnné" a podobné, které se nás snaží zmást zdravým názvem.

Instantní jídla: mražená přepřipravená jídla, instantní polévky a omáčky, guláše a různé "dobroty" v konzervách.



Na co si dát pozor?

Nenechte se zmást výrobky, nazývané jako "fitness", "high protein", "fit" a podobně. Vždy je nutné číst složení. Těchto výrobků najdete na trhu opravdu mnoho, ale většina z nich má ke zdravé nebo dokonce fitness stravě opravdu daleko. Jsou to prostě jen reklamní taháky.

Takže raději než "fitness" chléb si kupte prostě a jednoduše celozrnný nebo žitný. Nejen, že vás vyjde levněji, ale v drtivé většině případů je i zdravější.

Dalším tahákem jsou různá musli, kaše a tak podobně, zase s líbivým názvem jako v předchozím případě. Ale když se podíváte na jejich složení, najdete v nich spoustu cukru a samozřejmě i vyšší cenu. Takže je určitě lepší, koupit si obyčejné vločky, ořišky a další věci, co máte v musli rádi, a namíchat si vše doma, ke své spokojenosti.

I když vás to možná překvapí, měli byste si dát tak trochu pozor i na ovoce. Sice je zdravé, ale obsahuje hodně cukrů. To samozřejmě neznamená, že byste ho měli ze svého nákupního seznamu vyřadit. Ale bylo by dobré, hlídat si jeho spotřebu, protože i ovoce moc škodí. Píši to hlavně proto, že teď hodně letí smoothie. Často vídám, že si někdo míchá ovocné smoothie i několikrát denně, což pak samozřejmě může také zavinit to, že přijmete cukrů více, než byste měli, i když si jinak na jeho příjem dáváte pozor.

Doufám, že vám článek pomohl si utřídit, jaké potraviny jsou při hubnutí a zdravém stravování vhodné, a jaké naopak ne. Přeji hodně štěstí a pevné odhodlání při vaší cestě za vysněnou postavou!


Kam dál?

Začátek roku byl pro většinu z nás určitě plný odhodlání a motivace. Možná jste si nastavili cíle, začali jíst zdravěji, více se hýbat a těšili se na viditelné výsledky. Jenže únor je tady a váha se ani nehnula, nebo jen minimálně. Pokud se poznáváte, nezoufejte. Stagnace je běžná a neznamená, že děláte něco špatně. Pojďme se podívat, co s tím....

Chcete zhubnout, ale pořád nevíte, kde začít? Máte pocit, že děláte všechno správně, ale výsledky nepřicházejí? Nejste sami. Hubnutí může být matoucí, ale když pochopíte základní principy a máte šikovné pomocníky, jako jsou Kalorické tabulky, vše se výrazně zjednoduší. Jak na to?

Hubnutí je cesta, která nemusí být komplikovaná, ale občas se na ní objeví překážky, které si sami nevědomky vytváříme. Nejde o to být dokonalí, ale spíš si uvědomit, kde můžeme dělat věci jinak a lépe. Dnes se podíváme na 10 nejčastějších chyb, které při hubnutí vídám, a ke každé přidám tip, jak ji napravit. Třeba se v některé z nich poznáte. ...