Hubnutí se zastavilo? 6 tipů, jak se posunout dál.

18.09.2024

Hubnutí bývá často plné vzestupů a pádů. Zatímco na začátku můžete po prvotním rozjezdu vidět na váze poměrně rychlé výsledky, po určité době se proces zpomalí, někdy se váha zastaví úplně. Když se to stane, hodně z nás začne pochybovat o svých schopnostech a často ztrácíme motivaci pokračovat. Co tedy dělat ve chvíli, kdy váha stojí, přestože se stále snažíte?

1. Přehodnoťte svůj jídelníček

Tělo se rádo adaptuje a zvyká si na režim, který mu nastavíte. A to nejen z hlediska cvičení, ale právě i jídelníčku. I když jíte zdravě, může být problémem, že je váš jídelníček pořád stejný a málo rozmanitý. Zkuste své stravování zpestřit – měňte druhy bílkovin, zdravých tuků i sacharidů. Zkuste trochu jiné rozložení živin (bílkovin, sacharidů a tuků). Tělo na to může reagovat novým impulsem, který opět nastartuje hubnutí.

Tip: Zkuste zařadit nové zdroje bílkovin, jako jsou například luštěniny. Vložte do jídelníčku více zdravých tuků, nespoléhejte pouze na ty z masných a mléčných výrobků.

2. Zkontrolujte množství kalorií

V průběhu hubnutí se mění potřeby těla. Jinak budete jíst na váze 90 kg, jinak na nové váze 75 kg. Jinak když jste necvičili, a rozdílně když cvičit začnete. Pokud jste své kalorie neměnili delší dobu, může se stát, že aktuální příjem už není dostatečně nízký, aby podpořil další úbytek hmotnosti. Případně je naopak příliš nízký, tělu schází energie a zpomaluje se metabolismus, což vám hubnutí komplikuje. 

Řešení: Zkuste upravit své porce tak, abyste udrželi správnou rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. Česky řečeno, zjistěte, zda jste stále v kalorickém deficitu, nutném pro hubnutí, ale naopak jestli nejíte zbytečně málo a moc se neomezujete. 

3. Zaměřte se na sílu, nejen kardio

Mnoho žen spoléhá při hubnutí hlavně na kardio cvičení. Ačkoli kardio má své benefity, posilování může být stejně, ne-li více účinné. Při cvičení s váhami zvyšujete svalovou hmotu, která spotřebovává více energie i v klidovém režimu. To znamená, že čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte i během odpočinku. A to se nejen při hubnutí určitě vyplatí. 

Tip: Zkuste do svého tréninku zařadit i posilování, ať už v posilovně, nebo doma s vlastní vahou případně činkami.


Už nechcete být na hubnutí sami, hodily by se vám vzorové jídelníčky, recepty a taky přátelská komunita?

Přidejte se k nám do Fit Klubu. 

  • jednoduché recepty
  • vzorové jídelníčky
  • všechny informace o hubnutí a zdravém stravování na jednom místě
  • přátelská komunita, podpora a motivace
  • STARTUJEME už 1.10.2024
  • PRÁVĚ TEĎ ZA ZAVÁDĚCÍ CENU 199 KČ

4. Nepodceňujte význam odpočinku a spánku

Nedostatek spánku může vážně narušit vaši snahu zhubnout. Když jste unavení, tělo produkuje více hormonu ghrelinu, který podporuje chuť k jídlu, a méně leptinu, který zase signalizuje, že jste sytí. To znamená, že bez dostatku spánku budete mít větší tendenci přejídat se.

Řešení: Ujistěte se, že spíte minimálně 7-8 hodin denně a dopřáváte si dostatek kvalitního odpočinku. Nepodceňujte ani regeneraci po cvičení. 

5. Snižte stres

Stres je častým nepřítelem hubnutí. Když jste ve stresu, tělo produkuje více kortizolu, který může vést k ukládání tuků, zejména v oblasti břicha. Stres také často vyvolává chutě na nezdravé potraviny a emocionální přejídání.

Tělo může být ve stresu i z dlouhodobého kalorického deficitu. Pokud tedy hubnete už nějaký delší čas, možná potřebuje vaše tělo od hubnutí pauzu. ˇV té chvíli je dobré z deficitu vystoupit, jíst na udržování hmotnosti, a když se do deficitu vrátíte, hubnutí se zase bude dařit stejně, jako na začátku. 

Tip: Najděte si aktivity, které vám pomohou relaxovat – ať už jde o jógu, procházky v přírodě nebo oblíbenou knížku. Občas si od hubnutí dejte pauzu, ať si odpočinete vy i vaše tělo. 

6. Zvažte, zda pijete dostatek vody

Pitný režim je jedním z nejdůležitějších, ale často přehlížených faktorů ovlivňujících hubnutí. Voda nejenže pomáhá udržet správnou hydrataci, ale také může zrychlit metabolismus a snížit chuť k jídlu.

Tip: Zaměřte se na pití alespoň 2 litrů vody denně. Vodu pijte v průběhu celého dne. 


To, že se hubnutí jednou za čas zastaví je normální součástí procesu a nemělo by vás to zastavit na cestě za vaším cílem. Důležité je si uvědomit, že tělo se neustále mění a že je úplně přirozené, že váha třeba měsíc stojí a vypadá to, že se nic neděje. Takže když vám váha týden, dva stojí, neznamená to, že něco děláte špatně. Prostě to chce ještě trochu času. Ve chvíli kdy přešlapujete na místě už delší dobu, je dobré prostě něco změnit, aby tělo dostalo nový impuls. Upravit jídelníček, zkusit nové cvičení nebo si prostě dát na chvíli pauzu abyste načerpali novou sílu. 

Hubnutí bývá často plné vzestupů a pádů. Zatímco na začátku můžete po prvotním rozjezdu vidět na váze poměrně rychlé výsledky, po určité době se proces zpomalí, někdy se váha zastaví úplně. Když se to stane, hodně z nás začne pochybovat o svých schopnostech a často ztrácíme motivaci pokračovat. Co tedy dělat ve chvíli, kdy váha stojí, přestože se...

Kardio je často první volbou, když se někdo rozhodne shodit pár kilo. Spaluje kalorie a pomůže vám rozjet metabolismus. V tomto článku se podíváme na to, proč je kardio pro hubnutí fajn a kdy ho naopak raději omezit. Plus i na to, jaký druh kardio tréninků je pro koho vhodný.

Hubnutí je proces, který často začíná nadšením, ale brzy končí frustrací a nezdarem. Udělali jste první kroky, změnili jídelníček, začali se hýbat… a teď se už jen těšíte na výsledky. Jenže po pár dnech či dokonce týdnech se může zdát, že se vůbec nic neděje. Váha stojí, nebo klesá jen velmi pomalu. A tohle je přesně ten moment, kdy mnoho...

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.