Vánoce jsou časem radosti, rodinných setkání a dobrého jídla. Jenže s touhle krásnou dobou přichází i otázka: "Jak zvládnu sváteční tabuli, aniž bych to přehnal/a a pak si vyčítal/a každé sousto?"
EPIC HEAT Caroline Girvan
V naší skupině právě dokončujeme deseti týdenní program EPIC HEAT od Caroline Girvan, takže si pojďme dát takové jeho shrnutí pro ty, kteří by ho chtěli vyzkoušet.
Nejdřív ale něco o jeho tvůrkyni Caroline Girvan. Je to fitness trenérka z Irska, která má na YouTube přes milion odběratelů. Zaměřuje se hlavně na silové cvičení. Už na první pohled na ní poznáte, že se nebojí vzít činky do ruky, protože její postava je opravdu vysportovaná, pevná a je za ní vidět spousta dřiny. Sama Caroline je ve videích velmi sympatická a příjemná, většinu času s úsměvem na tváři a dobrou náladou. Což možná někomu zní jako zbytečná informace, ale pro mě vždy bylo příjemné si pustit video a i při zvedání těžkých činek sdílet její pozitivní náladu. Teď už ale k samotnému programu.
Časová náročnost
Cvičení probíhá 5x týdně. Program je nastaven na cvičení pondělí, úterý, středa, pátek, neděle. Já ho cvičila pondělí až pátek, protože mám prostě ráda volné víkendy. Samotné workouty mají jen třicet minut, což je za mě časově zvládnutelné snad pro každého. Videa obsahují úvod, kde se dozvíte, na co se máte připravit, uvidíte ukázky některých těžších cviků, abyste je dělali správně. A pak protažení po cvičení. Rozehřátí v nich ale nenajdete, to je buď na vás nebo můžete využít doplňkové video přímo od Caroline.
Styl cvičení
Jedná se hlavně o silový trénink. První tři dny se střídá procvičování různých partií horní a dolní části těla. To prakticky znamená, že třeba pondělí cvičíte cíleně zadek, v úterý hrudník, biceps a triceps a ve středu nohy. Čtvrtky jsou "full-body" takže kombinace cviků na celé tělo, pátek většinou nějaké HIIT cardio ve stylu tabaty, EMOM a tak podobně. Takže minimálně čtyři dny v týdnu budete mít činky v rukou, což někomu nemusí úplně vyhovovat. Pro mě je to naopak super, funění a poskakování u cardia se mi nějak přejedlo a po pravdě jsem s ním už ani neviděla výsledky. Čeho je ale v programu opravdu málo je cvičení na břicho. Sice ho posilujete druhotně u velké části komplexních cviků, takže ho pravděpodobně ucítíte, ale pokud chcete trochu vybrousit břišáky, je potřeba k němu nějaký ten abs workout navíc přidat.
Pro koho je program určen
Program bych určitě nedoporučila úplným začátečníkům bez znalosti klasických základních cviků. Dřepy, kliky, mrtvé tahy, výpady a cviky na ruce a záda vás budou provázet po celou dobu. Je tedy důležité je znát a dělat správně. Stejně tak není vhodný pro osoby se zdravotními problémy nebo třeba ženy čerstvě po porodu a ty, kteří jednoduše nejsou zvyklí cvičit. Doporučila bych ho spíše těm, kdo se chtějí zdokonalit, zvýšit svou sílu, výkonnost, kondici a také pěkně vytvarovat postavu.
Pomůcky k programu
Vzhledem k posilovacímu stylu workoutů se neobejdete bez činek. Určitě je dobré mít alespoň dvě velikosti, protože třeba váha, která je pro vás pohodlná na cvičení rukou bude na pořádné procvičení dolní části těla prostě málo. Pak jsou tu také HIIT cardio tréninky, které se dost dobře nedají odcvičit s těžkými závažími. Krom klasických činek se vám taky bude hodit jedna těžší činka nebo kettlebell (na sumo dřepy a hip trusty), yoga blok (ten se ale dá nahradit například nevyužitou knížkou) a samozřejmě cvičící podložka.
Zhodnocení programu
Teorie bylo dost, pojďme se podívat, jak program vidím já. Ze začátku mě bavil opravdu hodně. Byla jsem zvyklá cvičit delší tréninky takže i časově to bylo naprosto super. Postupem času jsem ale měla pocit, že trochu toho cardia přece jen chybí, takže jsem si k němu zařazovala párkrát do týdne i nějakou tu tabatu, nakonec jsem dala několikrát šanci i běhu. Pak jsem postupně přidávala i cvičení na břicho a boky, protože jak už jsem psala, toho je tam prostě úplné minimum. Po šesti týdnech už mi začalo cvičení připadat tak trochu okoukané. Hlavně full body čtvrtky jsou si hodně podobné a moc mě nebavily. Měla jsem taky dost bulharských dřepů, ale to je spíš můj problém, nemám je ráda a jsou tam dost často. Činky jsem používala na dolní část těla 2x10 kg, na ruce 2x7 kg a na cardio pěti kilovky. S potěšením můžu říct, že ta kondice a síla se s odcvičenými týdny hezky zvedli, protože teď ke konci bych na nohy klidně zvládla i víc a polovinu cviků na ruce zvládnu s 10 kg činkami.
Co se týče výsledků, vzhledem k tomu, že program jsem cvičila přes léto, ten jídelníček k němu nebyl úplně takový, jako by měl být. I tak mám určitě větší sílu, postava se hezky zpevnila a vypadá zase o něco lépe.
Jestli váháte, zda se na program vrhnout, tak podle mě určitě stojí za vyzkoušení. Ale spíše pro ty, kdo preferují silový trénink a jsou ve cvičení alespoň trochu zběhlí. Pokud jste nikdy necvičili, bude tohle na vás asi moc silné kafe a začala bych něčím jednodušším.
Hubnutí bývá obklopené řadou mýtů, které vás mohou zbytečně brzdit. Možná jim věříte i vy – a to je úplně normální, protože nás těmito informacemi zaplavují média, sociální sítě i "dobře míněné" rady okolí.
Hubnutí je cesta, která nemusí být komplikovaná, ale občas se na ní objeví překážky, které si sami nevědomky vytváříme. Nejde o to být dokonalí, ale spíš si uvědomit, kde můžeme dělat věci jinak a lépe. Dnes se podíváme na 10 nejčastějších chyb, které při hubnutí vídám, a ke každé přidám tip, jak ji napravit. Třeba se v některé z nich poznáte. ...