10 tipů, jak se zbavit večerního mlsání a hubnout bez hladu.

15.01.2025

Večerní mlsání je jednou z nejčastějších překážek, které nás mohou brzdit při hubnutí. Po celém dni plném povinností a stresu je snadné sáhnout po něčem sladkém nebo slaném, jen abychom se trochu odměnili. Ačkoliv občasné mlsání není tragédie, pokud se stane zvykem, může zpomalit váš pokrok při hubnutí. Jak tedy večerní chutě zkrotit a přitom se necítit, že si něco odpíráte? Dám vám 10 reálných tipů, které vám pomohou udržet chutě na uzdě a přitom hubnout bez hladu.

1. Jezte vyváženě během dne

Pokud celý den hladovíte nebo jíte nepravidelně, večer to všechno doženete a vaše chutě budou silnější. Dbejte na to, abyste během dne měli vyvážená jídla, která obsahují bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. To vám pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi a předcházet nárazovým chutím.

Tip: Naplánujte si tři hlavní jídla a dvě malé svačiny. Tím se vyhnete pocitu hladu a budete mít dost energie po celý den.

2. Zařaďte do večeře bílkoviny a vlákninu

Když máte tendenci mlsat večer, zkontrolujte, co jíte k večeři. Bílkoviny a vláknina vás zasytí na delší dobu a pomohou vám vyhnout se večernímu přejídání. Například kuřecí maso se zeleninou nebo čočka s vajíčkem jsou skvělými volbami.

Tip: Přidejte do jídla zeleninu bohatou na vlákninu, hlídejte dostatek bílkovin (maso, šunky, sýry, vajíčka, ryby, luštěniny ...) i u večeře. 

3. Mějte po ruce zdravé svačinky

Pokud vás přepadne chuť na něco malého, je lepší mít po ruce zdravější alternativy než sahat po čokoládě nebo chipsech. Ovoce, zelenina, ořechy nebo bílý jogurt či tvaroh s troškou medu vám mohou uspokojit chuť na sladké nebo slané a přitom vás nepřivedou k přejídání.

Tip: Připravte si krabičky s ovocem a zeleninou do ledničky, aby byly vždy snadno dostupné.

4. Nezapomínejte na pitný režim

Mnohokrát si lidé pletou hlad s žízní. Když vás večer přepadnou chutě, zkuste se nejprve napít vody nebo neslazeného čaje. To vám může pomoct překonat pocit, že musíte nutně něco jíst.

Tip: Vyzkoušejte bylinné čaje, například mátový nebo heřmánkový, které mají uklidňující účinky.

5. Rozptylte se něčím zajímavým

Někdy jíme večer ne z hladu, ale z nudy. Zkuste si najít něco, co vás odvede od myšlenek na jídlo. Čtení knihy, procházka, horká vana nebo telefonát s kamarádkou mohou pomoct překonat nutkání mlsat.

Tip: Najděte si hobby, které vás zabaví večer – může to být kreslení, pletení, skládání puzzle nebo třeba sledování oblíbeného seriálu.


Nevíte si rady s hubnutím a tím, co jíst?

Objednejte si jídelníček přímo pro vás na míru!


6. Zůstaňte aktivní během dne

Pravidelný pohyb vás nejen udrží ve formě, ale také pomáhá regulovat chutě. Lidé, kteří cvičí, často hlásí, že mají menší touhu po nezdravém jídle, protože se cítí lépe fyzicky i psychicky.

Tip: Zkuste zařadit večer krátké cvičení nebo večerní procházku. Pomůže vám to uvolnit napětí a lépe zvládat chutě.

7. Snažte se o kvalitní spánek

Nedostatek spánku může zvýšit hladinu hormonu ghrelinu, který podporuje hlad a chuť na kalorické bomby. Kvalitní spánek vám tedy může pomoci nejen s regenerací, ale také se zvládáním chutí.

Tip: Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu a omezte večerní používání elektroniky, abyste lépe usnuli. 

8. Stanovte si jasné hranice

Jeden z efektivních způsobů, jak se zbavit večerního mlsání, je zavést si pravidlo, že po určité hodině už nebudete jíst. Pokud bude například 20:00 vaše "stop" hodina, postupem času si vaše tělo na to navykne a nebudete mít potřebu večerního mlsání.

Tip: Naplánujte si čas posledního jídla dne - večeře. Ne moc dlouho před spaním, abyste opravdu neměli večer hlad a dbejte na to, aby byla kvalitní a vyvážená (jen zeleninový salát je prostě málo).

9. Neomezujte se příliš přes den

Pokud během dne drasticky snižujete příjem kalorií, večer se tělo bude dožadovat energie. Toto může vést k večerním chutím, které pak nejsou snadno zvládnutelné. Je lepší jíst pravidelně a nehladovět, abyste předešli tomu, že budete mít chuť vše dohánět právě večer. 

Tip: Vyhněte se extrémním dietám a soustřeďte se na dlouhodobé a udržitelné změny v jídelníčku.

10. Buďte k sobě laskaví, drobné prohřešky si nevyčítejte, ke zdravému stravování patří

A nakonec – pokud se vám občas stane, že podlehnete večernímu mlsání, nebuďte na sebe přehnaně přísní. Důležité je, jak se chováte z dlouhodobého hlediska, ne jednotlivé malé výkyvy. Když si dovolíte občasné mlsání bez pocitů viny, paradoxně budete mít méně potřebu se přejídat.

Tip: Vyberte si jedno "mlsací jídlo", které máte rádi, a naplánujte si ho v rozumném množství třeba jednou týdně. Tak si zachováte rovnováhu a chuť vás nebude přemáhat.

Pamatujte, že hubnutí není o tom, že byste si měli něco zakazovat nebo si něco odpírat. Je to o tom, najít rovnováhu a vytvořit si takové návyky, které vám budou dlouhodobě vyhovovat. 

Zima je období, kdy máme přirozenou tendenci jíst vydatnější jídla a méně se hýbat. Kratší dny, chladnější počasí a sváteční období často znamenají více těžkých pokrmů a méně čerstvé zeleniny. S příchodem jara ale můžeme své tělo probudit, dodat mu energii a nastartovat hubnutí přirozenou cestou. Jak na to?

Už delší čas se snažíte zhubnout, ale výsledky se nedostavují? Říkáte si, proč to ostatním jde, ale u vás váha stojí a vy stále přešlapujete na místě? Možná děláte některou z těchto častých chyb, které zpomalují nebo úplně zastavují progres. Dnes se podíváme na deset z nich, abyste mohli najít, kde je chyba přímo u vás - a tu napravit,...

Cítíte se unavení, přibíráte, i když jíte zdravě, hubnutí nejde podle plánu a máte pocit, že se vaše tělo zpomalilo? Možná je na vině právě zpomalující se metabolismus. Dobrá zpráva? Dá se s tím něco dělat a my se dnes podíváme na reálné tipy.

Možná už jste o něm slyšeli, ale víte, co přesně viscerální tuk je a proč by vás měl zajímat? Viscerální tuk se ukrývá hluboko v těle a může být zrádnější než tuk podkožní. Pokud se snažíte zhubnout a stále to nejde, nebo vás zajímá, jak si udržet zdraví, jste tu správně. Pojďme si vysvětlit, co to viscerální tuk je,...